ՀԱԷԿ-Ի ԼԻԱՄԱՍՇՏԱԲ ՎԱՐԺԱՍԱՐՔԸ
Լիամասշտաբ վարժասարքը (ԼՄՎ) անձնակազմի ուսուցման համար նախատեսված տեխնիկական միջոց է: ԼՄՎ-ն կիրառվում է ՀԱԷԿ-ի հերթափոխային անձնակազմի (հերթափոխի պետի, ռեակտորային արտադրամասի հերթափոխի պետի, ռեակտորի կառավարման առաջատար ճարտարագետի, տուրբինային արտադրամասի հերթափոխի պետի, տուրբինի կառավարման առաջատար ճարտարագետի, բլոկի կառավարման վահանակի մեքենավարի, էլեկտրական արտադրամասի հերթափոխի պետի և գխավոր վահանակի կառավարման առաջատար ճարտարագետի) մասնագիտական ուսուցման համար:
ԼՄՎ-ն սովորողներին հնարավորություն է ընձեռում ուսումնասիրել բլոկի նորմալ շահագործման տեխնոլոգիական գործընթացները և դրանց կառավարման համար ձեռք բերել անհրաժեշտ գիտելիքներ և հմտություններ՝ ներառյալ հնարավոր անոմալ և վթարային իրավիճակների լիկվիդացման գործողությունները իրական ժամանակի ռեժիմում:
ՀԱԷԿ-ի ԼՄՎ-ի արդիականացման աշխատանքների հետագա քայլերին անդրադարձ է եղել ս/թ հոկտեմբերի 15-ից 19-ը ԱՄՆ-ի կողմից իրականացվող միջազգային ծրագրի շրջանակներում աշխատանքային հանդիպման ընթացքում, որին մասնակցում էին ԱՄՆ-ի կառավարության, PNNL/ANL լաբորատորիաների և WESTERN SERVICES ընկերության ներկայացուցիչները և Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի ղեկավարությունն ու հիմնական ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Ամերիկյան կողմի մտահոգությանն ի պատասխան՝ "ՀԱԷԿ" ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ.Վարդանյանն անդրադարձավ երկրում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններին, "թավշյա հեղափոխությանը", միաժամանակ նշելով, որ այդ փոփոխությունները չեն ազդել ՀԱԷԿ-ի բնականոն աշխատանքի վրա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակով լիամասշտաբ վարժասարքի արդիականացման համար նախատեսված աշխատանքների նախագծի հետագա քայլերը: ՀԱԷԿ-ի անվտանգությունն անմիջականորեն կախված է բլոկի կառավարման վահանակի օպերատորների որակավորումից, որոնց առաջնային (բլոկի հուսալի և անվտանգ շահագործման համար անհրաժեշտ գիտելիքների և հմտությունների) ուսուցումը, վերապատրաստումը, ինչպես նաև հակավթարային վարժանքներն իրականացվում են ԼՄՎ-ի միջոցով:

ANPP Full-Scope Simulator
The full-scope simulator (FSS) is a facility intended for staff training. The FSS is used for the professional training of the ANPP shift personnel (Shift Supervisor, Reactor Department Shift Supervisor, Reactor Control Leading Engineer, Turbine Department Shift Supervisor, Turbine Control Leading Engineer, Main Control Room Operator, Electrical Department Shift Supervisor and Leading Engineer of Electrical Control Panel).
The FSS enables the trainees to study the technological processes of unit normal operation and to gain knowledge and skills required for their control, including actions to mitigate the possible abnormal and emergency conditions in a real-time mode.
Further actions on the ANPP FSS upgrading were discussed during a working meeting held within the period of 15-19 October, 2018 in the framework of an international program implemented by the USA. The meeting was attended by representatives of the US Government, PNNL/ANL laboratories, WESTERN SERVICES company, the management of the Armenian Nuclear Power Plant, the heads of the main departments.
In response to the concern of the U.S. side the General Director of the «HAEK» CJSC Movses Vardanyan touched upon the topic related to the political changes in the country, the «velvet revolution», noting at the same time that these changes had not affected the ANPP normal operation.
Further steps on the project of activities aimed at the full-scope simulator (FSS) upgrading with a view to enhance the ANPP safety were also discussed during the meeting. The safety of the Armenian NPP is directly related to the qualification of the Main Control Room operators. The initial training (to gain knowledge and skills required for reliable and safe operation of the unit), the retraining of the MCR operators, as well as the emergency drills are conducted using the FSS.