ՀԱԷԿ-Ի ԼԻԱՄԱՍՇՏԱԲ ՎԱՐԺԱՍԱՐՔԸ
Լիամասշտաբ վարժասարքը (ԼՄՎ) անձնակազմի ուսուցման համար նախատեսված տեխնիկական միջոց է: ԼՄՎ-ն կիրառվում է ՀԱԷԿ-ի հերթափոխային անձնակազմի (հերթափոխի պետի, ռեակտորային արտադրամասի հերթափոխի պետի, ռեակտորի կառավարման առաջատար ճարտարագետի, տուրբինային արտադրամասի հերթափոխի պետի, տուրբինի կառավարման առաջատար ճարտարագետի, բլոկի կառավարման վահանակի մեքենավարի, էլեկտրական արտադրամասի հերթափոխի պետի և գխավոր վահանակի կառավարման առաջատար ճարտարագետի) մասնագիտական ուսուցման համար:
ԼՄՎ-ն սովորողներին հնարավորություն է ընձեռում ուսումնասիրել բլոկի նորմալ շահագործման տեխնոլոգիական գործընթացները և դրանց կառավարման համար ձեռք բերել անհրաժեշտ գիտելիքներ և հմտություններ՝ ներառյալ հնարավոր անոմալ և վթարային իրավիճակների լիկվիդացման գործողությունները իրական ժամանակի ռեժիմում:
ՀԱԷԿ-ի ԼՄՎ-ի արդիականացման աշխատանքների հետագա քայլերին անդրադարձ է եղել ս/թ հոկտեմբերի 15-ից 19-ը ԱՄՆ-ի կողմից իրականացվող միջազգային ծրագրի շրջանակներում աշխատանքային հանդիպման ընթացքում, որին մասնակցում էին ԱՄՆ-ի կառավարության, PNNL/ANL լաբորատորիաների և WESTERN SERVICES ընկերության ներկայացուցիչները և Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի ղեկավարությունն ու հիմնական ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Ամերիկյան կողմի մտահոգությանն ի պատասխան՝ "ՀԱԷԿ" ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Մ.Վարդանյանն անդրադարձավ երկրում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններին, "թավշյա հեղափոխությանը", միաժամանակ նշելով, որ այդ փոփոխությունները չեն ազդել ՀԱԷԿ-ի բնականոն աշխատանքի վրա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակով լիամասշտաբ վարժասարքի արդիականացման համար նախատեսված աշխատանքների նախագծի հետագա քայլերը: ՀԱԷԿ-ի անվտանգությունն անմիջականորեն կախված է բլոկի կառավարման վահանակի օպերատորների որակավորումից, որոնց առաջնային (բլոկի հուսալի և անվտանգ շահագործման համար անհրաժեշտ գիտելիքների և հմտությունների) ուսուցումը, վերապատրաստումը, ինչպես նաև հակավթարային վարժանքներն իրականացվում են ԼՄՎ-ի միջոցով:

Полномасштабный тренажер ААЭС
Полномасштабный тренажер (ПМТ) - это техническое средство, предусмотренное для обучения персонала. ПМТ применяется для профессиональной подготовки сменного персонала ААЭС (начальника смены, начальника смены реакторного цеха, ведущего инженера по управлению реактором, начальника смены турбинного цеха, ведущего инженера по управлению турбиной, машиниста блочного щита управления, начальника смены электрического цеха и ведущего инженера главного щита управления).
ПМТ предоставляет обучающимся возможность изучить технологические процессы нормальной эксплуатации блока и приобрести знания и навыки, необходимые для управления ими, включая действия по ликвидации возможных аномальных и аварийных условий в режиме реального времени.
Дальнейшие действия по модернизации ПМТ ААЭС были рассмотрены в ходе рабочей встречи, проведенной в период с 15 по 19 октября 2018 года в рамках реализуемой США международной программы. Во встрече приняли участие представители правительства США, лабораторий PNNL/ANL, компании WESTERN SERVICES, руководство Армянской атомной электростанции и руководители основных подразделений
В ответ на обеспокоенность американской стороны генеральный директор ЗАО «ААЭК» Мовсес Варданян затронул тему, связанную с произошедшими в стране политическими изменениями, «бархатной революцией», в то же время отметив, что эти изменения не повлияли на нормальную работу ААЭС.
В ходе встречи были обсуждены также дальнейшие шаги по проекту работ, предусмотренных для модернизации полномасштабного тренажера (ПМТ) с целью повышения уровня безопасности ААЭС. Безопасность ААЭС непосредственно связана с квалификацией операторов блочного щита управления. Начальное обучение (знаниям и навыкам, необходимым для надежной и безопасной эксплуатации блока), переподготовка операторов БЩУ, а также противоаварийные тренировки проводятся с помощью ПМТ.