<<Ռուսատոմ Սերվիս>> ընկերության գործունեությունը ՀԱԷԿ -ում
2015 թ. հունիսին «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ և «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ միջև ըստ միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրվեց պայմանագիր` Հայկական ԱԷԿ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքներ, մատակարարումներ և ծառայություններ կատարելու մասին: «Ռուսատոմ սերվիս» ընկերությունը մատուցում է շահագործման և վերանորոգման հետ կապված ծառայություններ: Սարքավորումների գնման գործընթացը անցկացվել է մրցույթի հիման վրա`«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի միասնական ճյուղային ստանդարտների համաձայն: Այդ սարքավորումների տեխնիկական պահանջները առաջադրել է ՀԱԷԿ-ը: Սարքավորումների փոխարինման և արդիականացման համար նախատեսված մատակարարումները կատարվում են պայմանագրի պլան-ժամանակացույցին համապատասխան: Զրույց ունեցանք «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ ներկայացուցիչների հետ, ներկայացվեց շահագործման ժամկետի երկարացման միջոցառումների ընթացքը: Խոսեցինք նաև գեներատորների արդիականացման և վերանորոգման մասին:
2017թ. դեկտեմբերի 10-ին «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերության կողմից ՀԱԷԿ է հասցվել առաջին տուրբագեներատորը: Զրուցեցինք տուրբինային արտադրամասի՝ շահագործման գծով պետի տեղակալ, կոնդեսատորների գծով արդիականացման նախագծի ղեկավար պրն.Դանիել Դանիելյանի հետ, նրա ուղեկցությամբ եղանք տուրբինային արտադրամասում: Տուրբինային արտադրամասում արդիականացման շրջանակներում 3-րդ տուրբաագրեգատը փոխարինվում է նորով: Այդ գործընթացից հետո կունենանք ակտիվ հզորության աճ՝ 20ՄՎտ-ով: 3-րդ տուրբաագրեգատի վրա կատարվում է հին և մաշված զատիչ-շոգեգերտաքացուցչի (СПП ) փոխարինումը նորով, որի արդյունքում կունենանք ավելի չոր գոլորշի, որն էլ կերկարացնի տուրբինի վերջին աստիճանի թիերի կյանքի տևողությունը: 4-րդ տուրբինի մաշված կոնդեսատորն արդեն փոխարինվել է նոր՝ գերմանական «Բալկե-Դյուր» (Balcke-Durr) ընկերության արտադրության կոնդեսատորով: Նոր կոնդեսատորի աշխատանքը կապահովի 1.2 ՄՎտ հզորության աճ, ինչպես նաև կոնդեսատորի խողովակների անքփությունների հետևանքով չպլանավորված կանգառների բացառում: Տեղեկացանք պրն. Դանիելյանից, որ 4-րդ տուրբինի հին զատիչ- շոգեգերտաքացուցիչը (СПП) փոխարինվել է արդիականով:
Ըստ «Ռոսատոմ» միջուկային էներգիայի պետական կորպորացիայի պաշտոնական կայքի`սարքավորումների փոխադրումը Սանկտ Պետերգուրգում գտնվող գործարանից իրականացվել է երկու փուլով. ծովային ճանապարհով`մինչև Վրաստանի Փոթի նավահանգիստ և այնտեղից `ՀԱԷԿ ցամաքային ճանապարհով: Նոր տուրբագեներատորը տեղադրվել է նախորդ 1970-ականների արտադրության տուրբագեներատորի փոխարեն: Տուրբագեներատորի հետ կնորացվեն նաև օժանդակ համակարգերը. սա նախագծով իրականացվող աշխատանքների առանձնահատկություններից մեկն է: 2-րդ տուրբագեներատորը նախատեսվում է ՀԱԷԿ-ին տրամադրել ս/թ դեկտեմբերի 3-ին, իսկ փոխարինման գործընթացը սկսվելու է 2019թ ապրիլի 15-ից:
Նշենք, որ ռեակտորի 100% ջերմային հզորության դեպքում՝յուրաքանչյուր տուրբագեներատորի էլեկտրական հզորությունը կլինի 236 ՄՎտ : ՀԱԷԿ –ի երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման համար երկու տուրբագեներատորներն էլ արտադրվել են ՌԴ «Սիլովիե մաշինի» (Силовые машины) ընկերության կողմից: Այդ ընկերությունը Էներգետիկայի բնագավառում ռուսական մեքենաշինական ընկերություն է, որը տեղադրված սարքավորումների ծավալով ներառված է աշխարհի առաջատարների տասնյակում:
Ռուսաստանի կառավարության տրամադրած վարկի և դրամաշնորհի հաշվին կատարվում է հիմնական և օժանդակ սարքավորումների վերանորոգում և արդիականցում`ՀԱէԿ –ի նախագծային կյանքը երկարացնելու, ինչպես նաև արտադրության արդյունավետության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Աշխատանքները կավարտվեն մինչև 2020թ: Արդյունքում կայանի հզորությունը, առանց վառելիքի ծախս ավելացնելու, ներկայիս 390ՄՎտ-ից կաճի մինչև 430ՄՎտ:

Деятельность компании «Русатом Сервис» на Армянской АЭС
В июне 2015г. между АО «Русатом Сервис» и ЗАО «ААЭК» согласно межправительственному соглашению был подписан договор на выполнение работ, поставок и услуг по продлению срока эксплуатации блока №2 Армянской АЭС. Компания «Русатом Сервис» предоставляет услуги по эксплуатации и ремонту. Процесс закупки оборудования был проведен на основании тендера в соответствии с едиными отраслевыми стандартами Государственной корпорации «Росатом». Технические требования к оборудованию были представлены со стороны ААЭС. Поставки, предусмотренные для замены и модернизации оборудования, осуществляются согласно плану-графику. Мы провели беседу с представителями АО «Русатом Сервис», был представлен ход выполнения мероприятий по продлению срока эксплуатации. Мы также поговорили о модернизации и ремонте генераторов.
10 декабря 2017г. компания «Русатом Сервис» завершила доставку на ААЭС первого турбогенератора. Мы побеседовали с заместителем начальника Турбинного цеха по эксплуатации, руководителем проекта модернизации конденсаторов г-ом Даниелом Даниеляном, в его сопровождении посетили турбинный цех. В турбинном отделении в рамках модернизации осуществляется замена 3-го турбоагрегата на новый. В результате этого процесса произойдет рост активной мощности на 20МВт. На третьем турбоагрегате осуществляется замена старого и изношенного сепаратора-пароперегревателя (СПП) на новый, который будет подавать более сухой пар, в результате чего будет продлен срок службы лопастей последней ступени турбины. Изношенный конденсатор 4-ой турбины уже заменен на новый конденсатор производства немецкой фирмы «Балке-Дюр». Работа нового конденсатора обеспечит увеличение мощности на 1.2МВт, а также исключение неплановых остановов из-за неплотности трубок конденсатора. Г-н Даниелян сообщил нам, что на 4-ой турбине старый сепаратор-пароперегреватель (СПП) уже заменен на современный.
Согласно информации официального сайта Государственной корпорации по атомной энергии «Росатом» транспортировка оборудования из завода, находящегося в Санкт-Петербурге, осуществлялась в два этапа: морским путем до порта Поти (Грузия), а оттуда – наземным транспортом на площадку ААЭС. Новый турбогенератор установлен на место прежнего, который был изготовлен в 1970-ых гг.. Вместе с турбогенератором будут заменены также вспомогательные системы - это является одной из особенностей работ, выполняемых по проекту. 2-ой турбогенератор планируется поставить на ААЭС 3 декабря 2018г., а процесс замены начнется с 15 апреля 2019г..
Отметим, что при 100%-ой тепловой мощности реактора электрическая мощность каждого турбогенератора составит 236МВт. Оба турбогенератора, предназначенные для модернизации энергоблока №2 ААЭС, изготовлены компанией «Силовые машины» - энергомашиностроительной российской компанией, входящей в десятку мировых лидеров по объему установленного оборудования.
За счет предоставленных российским правительством кредита и гранта выполняются капитальный ремонт и модернизация основного и вспомогательного оборудования с целью продления проектного срока эксплуатации ААЭС, а также повышения эффективности производства и уровня безопасности. Работы будут завершены до 2020г. В результате, мощность станции вырастет с нынешних 390 МВт до 430 МВт без увеличения расхода топлива.