«Հայատոմ» ԳՀԻ. Առաջիկա երկու տարում կավարտվի ՀԱԷԿ-ի համար լիամասշտաբ վարժասարքի մշակումը
Առաջիկա երկու տարում կավարտվի ՀԱԷԿ-ի համար լիամասշտաբ վարժասարքի մշակումը: Այդ մասին սեպտեմբերի 26-ին մամուլի ասուլիսում հայտնել է «Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ, «Հայատոմ» ԳՀԻ գլխավոր տնօրեն, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահրամ Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ լիամասշտաբ վարժասարքի արդիականացումն իրականացվում է ԱՄՆ էներգետիկայի դեպարտամենտի աջակցությամբ։ Դրա անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ժամանակի պահանջով եւ ուղղված է Հայկական ԱԷԿ-ի աշխատակիցների մասնագիտական հմտությունների բարձրացմանը: Վահրամ Պետրոսյանն ընդգծել է, որ եթե Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ում նման վարժասարքեր օգտագործվեին, հնարավոր կլիներ խուսափել ողբերգությունից:
Պրոֆեսորի խոսքով ՀԱԷԿ-ում արդիականացվել է նաև հակասեյսմիկ պաշտպանության արդյունաբերական համակարգը: Գործարկվել է նաև այդ համակարգի երրորդ սերունդը՝ արդիականացված թվային համակարգերով:
Պրոֆեսորը նաեւ տեղեկացրել է արդիականացված նորոգման վարժասարքի (ремонтый тренажер) մասին, որի հիմնական նպատակն է լինելու ՀԱԷԿ-ի նորոգման եւ սպասարկման անձնակազմի պատրաստումը եւ վերապատրաստումը, կայանի սարքավորումների շահագործման եւ վերանորոգման ժամանակ տեղեկատվական աջակցությունը, անձնակազմի տեխնիկական գիտելիքների բարձրացումը եւ աշխատանքային պայմանների բարելավումը:
Վահրամ Պետրոսյանը տեղեկացրել է նաև, որ Հայկական ատոմակայանի անվտանգության հայկական համակարգերով հետաքրքրվել են Ուզբեկստանում և Բանգլադեշում, որտեղ կկառուցվեն նոր միջուկային էներգաբլոկներ: Ինստիտուտի կողմից ներկայացրած առաջարկները հետաքրքրել են նաև ամերիկյան դիլերային ընկերություններին, որոնք սարքավորումներ են մատակարարում ատոմակայաններին: Ինստիտուտը մշակել է տվիչներ, որոնք ֆիքսում են հիդրոամորտիզատորների մխոցի կոթի և յուղի մակարդակի փոքրագույն տատանումները: «Մենք 74 այդպիսի տվիչներ ենք արտադրել Հայկական ԱԷԿ-ի համար, որոնք հաջողությամբ շահագործվում են և իրականացնում նախատեսված գործառույթները»,- հավելել է Վահրամ Պետրոսյանը ։

НИИ "Арматом": В течение ближайших двух лет будет завершена разработка полномасштабного тренажера для Армянской АЭС
В течение ближайших двух лет будет завершена разработка полномасштабного тренажера для Армянской АЭС. Об этом 26 сентября на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель совета директоров ЗАО "Армянская АЭС", генеральный директор НИИ "Арматом", доктор технических наук, профессор Ваграм Петросян.
По его словам, модернизация полномасштабного тренажера выполняется при содействии Департамента энергетики США. Еe необходимость обусловлена требованием времени и нацелена на повышение профессиональных навыков сотрудников Армянской АЭС. Ваграм Петросян подчеркнул, что если бы на Чернобыльской АЭС были использованы подобные тренажеры, удалось бы избежать трагедии.
По словам профессора, на ААЭС также была модернизирована система индустриальной антисейсмической защиты. Введено в эксплуатацию третье поколение этой системы с модернизированными цифровыми подсистемами.
Профессор также предоставил информацию о модернизированном ремонтном тренажере, основным назначением которого станет подготовка и переподготовка ремонтного и обслуживающего персонала ААЭС, информационная поддержка при эксплуатации и ремонте оборудования станции, повышение технических знаний персонала и улучшение условий труда.
Ваграм Петросян сообщил также, что армянскими системами безопасности Армянской АЭС заинтересовались в Узбекистане и Бангладеш, где будут построены новые ядерные энергоблоки. Предложениями института заинтересовались и американские дилерские компании, поставляющие оборудование на атомные станции. Институт разработал датчики, которые фиксируют малейшие колебания штоков поршней гидроамортизаторов и уровня масла. "Мы произвели 74 таких датчика для Армянской АЭС, которые успешно эксплуатируются и выполняют предусмотренные функции", - добавил Ваграм Петросян.