ՆՈՐ ԲԲՍ-110/220ԿՎ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՄԵԿՆԱՐԿԸ ՏՐՎԱԾ Է
ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում ընթացք է տրվել նոր ԲԲՍ-110/220կՎ (բաց բաշխիչ սարքեր) կառուցման գործընթացին: Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցներով՝ 2022թ. ապրիլի 7-ի թիվ 494-Ա որոշման համաձայն: Նպատակը Հայկական ատոմակայանի աշխատանքի հուսալիության բարձրացումն է և թիվ 2 էներգաբլոկի անխափան աշխատանքի ապահովումը շահագործման լրացուցիչ ժամկետում:
Նախագծող կազմակերպությունն է «Կասկադ-Էներգոցանց» ՍՊԸ-ն, իսկ աշխատանքներն իրականացնելու են «Կասկադ Էներգո» ՍՊԸ-ի մասնագետները:
Նախատեսվում է նոր ԲԲՍ-110/220կՎ շահագործման հանձնել 2025թ. մայիսին:
Ներկայումս ընթանում են նախապատրաստական աշխատանքները՝ շինհրապարակի կահավորման, անհրաժեշտ տեխնիկայի տեղակայման և մատակարարումների կազմակերպման ուղղությամբ:

Within the framework of the ANPP Unit 2opearting life extension project, the construction process of a new outdoor switchyard-110/220kV has started. The project is being implemented through funding provided by the Government of the Republic of Armenia according to decision №494-Ա of 7 April, 2022. The goal is to improve the reliability of the Armenian NPP operation and ensure the Unit 2 uninterrupted operation during the extended operating period.
The designing organization is “Kaskad Power Network” LLC; the work will be carried out by specialists of “Kaskad Energo” LLC.
The new outdoor switchyard-110/220kV is planned to be commissioned in May 2025.
Currently, preparatory work is underway to improve the construction site, install the necessary equipment and organize supplies.