ՆՈՐ ԲԲՍ-110/220ԿՎ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՄԵԿՆԱՐԿԸ ՏՐՎԱԾ Է
ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրի շրջանակներում ընթացք է տրվել նոր ԲԲՍ-110/220կՎ (բաց բաշխիչ սարքեր) կառուցման գործընթացին: Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցներով՝ 2022թ. ապրիլի 7-ի թիվ 494-Ա որոշման համաձայն: Նպատակը Հայկական ատոմակայանի աշխատանքի հուսալիության բարձրացումն է և թիվ 2 էներգաբլոկի անխափան աշխատանքի ապահովումը շահագործման լրացուցիչ ժամկետում:
Նախագծող կազմակերպությունն է «Կասկադ-Էներգոցանց» ՍՊԸ-ն, իսկ աշխատանքներն իրականացնելու են «Կասկադ Էներգո» ՍՊԸ-ի մասնագետները:
Նախատեսվում է նոր ԲԲՍ-110/220կՎ շահագործման հանձնել 2025թ. մայիսին:
Ներկայումս ընթանում են նախապատրաստական աշխատանքները՝ շինհրապարակի կահավորման, անհրաժեշտ տեխնիկայի տեղակայման և մատակարարումների կազմակերպման ուղղությամբ:

СТРОИТЕЛЬСТВО НОВОГО ОРУ-110/220КВ НАЧАТО
В рамках проекта продления срока эксплуатации энергоблока №2 ААЭС начат процесс строительства нового ОРУ-110/220кВ. Проект реализуется за счет финансовых средств, выделенных правительством РА, согласно решению №494-Ա от 7 апреля 2022г. Цель – повысить надежность работы Армянской АЭС и обеспечить бесперебойную работу энергоблока №2 в течение дополнительного периода эксплуатации.
Проектирующей организацией является ООО «Каскад-Энергосеть», работы будут выполняться специалистами ООО «Каскад Энерго».
Новое ОРУ-110/220кВ планируется ввести в эксплуатацию в мае 2025 году.
В настоящее время ведутся подготовительные работы в направлении оборудования строительной площадки, установки необходимой техники и организации поставок.