ՇԿՀԱ ՄԿ-ի ՏՂ/ԳՃ սպասվող խորհրդակցությունը Հայաստանում
2019 թ. սեպտեմբերի 17-ից 18-ը Երևանում պլանավորվում է անցկացնել ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի շահագործող կազմակերպությունների(ՇԿ) և ատոմային կայանների տեխնիկական ղեկավարների/գլխավոր ճարտարագետների (ՏՂ/ԳՃ) իններորդ խորհրդակցությունը:
Խորհրդակցությանը կմասնակցեն Հայաստանի, Բելառուսի, Հունգարիայի, Հնդկաստանի, Իրանի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, Սլովակիայի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի, Չեխիայի ՇԿ/ԱԷԿ-ների 41 տեխնիկական ղեկավար (գլխավոր ճարտարագետ), «Հիդրոպրես» ՓԿԲ ԴՊՈւՁ-ի գլխավոր կոնստրուկտորի տեղակալը, «Ատոմէներգոռեմոնտ» ԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալը, գլխավոր ճարտարագետը, «ՎՆԻԻԱԷՍ» ԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալը, «Ատոմֆլոտ» ԴՊՈւՁ-ի գլխավոր ճարտարագետը, ՇԿՀԱ ՄԿ-ի ղեկավարներն ու աշխատակիցները, ինչպես նաև ՇԿՀԱ Լոնդոնյան գրասենյակի նախագծերի գծով տնօրենը:
ՏՂ (ԳՃ) խորհրդակցության ընթացքում կքննարկվեն հետևյալ հարցերը.
- արտադրական գործունեության հիմունքները տեխնիկական սպասարկման և վերանորոգման բնագավառում (ՏՍևՎ),
- ԱԷԿ-ների շահագործման առաջավոր մեթոդները/խնդրահարույց հարցերը:
Սեպտեմբերի 19-ին ՏՂ (ԳՃ) խորհրդակցության մասնակիցները տեխնիկական տուրով կայցելեն Հայկական ԱԷԿ-ի հրապարակը: Տեխնիկական տուրի ընթացքում միջոցառման մասնակիցները շրջայց կկատարեն ԲԿՎ սենյակում, մեքենասրահում, ԲԿՎ վարժասարքի սենյակներում, ԴԳԿ-ում, ՈւՎԿ-ում:
ՇԿ/ԱԷԿ-ների ՏՂ (ԳՃ) խորհրդակցութունը ՇԿՀԱ Մոսկովյան կենտրոնի պարբերաբար անցկացվող միջոցառում է, որը ծառայում է որպես ՇԿ/ԱԷԿ-ների տեխնիկական ղեկավարների միջև փորձի փոխանակման հարթակ: ՇԿ/ԱԷԿ-ների ՏՂ (ԳՃ) առաջին խորհրդակցութունը անց է կացվել ՇԿՀԱ ՄԿ-ի նախաձեռնությամբ 2011թ-ին Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ում:

Планируемое Совещание ТР/ГИ МЦ ВАО АЭС в Армении
17 - 18 сентября 2019 в Ереване планируется провести девятое Совещание Технических Руководителей (Главных инженеров) эксплуатирующих организаций и атомных станций Московского центра ВАО АЭС.
В Совещании будут принимать участие 41 Технический Руководитель (Главный инженер) ЭО/АЭС Армении, Беларуси, Венгрии, Индии, Ирана, Китая, России, Словакии, Турции, Украины, Чехии, заместитель Генерального конструктора ФГУП ОКБ «Гидропресс», Первый заместитель генерального директора – главный инженер АО «Атомэнергоремонт», Первый заместитель генерального директора АО «ВНИИАЭС», главный инженер ФГУП «Атомфлот», руководители и работники ВАО АЭС-МЦ, а также директор по проектам из Лондонского офиса ВАО АЭС.
В ходе Совещания ТР (ГИ) будут рассматриваться следующие вопросы по следующим темам:
• Основы производственной деятельности в области технического обслуживания и ремонта (ТОиР);
• Передовые методы/проблемные вопросы эксплуатации АЭС.
19 сентября участники Совещания ТР (ГИ) посетят с техническим туром площадку Армянской АЭС. В ходе технического тура участники мероприятия осмотрят БЩУ, машинный зал, помещения тренажера БЩУ, ДГС, УТП.
Совещание ТР (ГИ) ЭО/АЭС – регулярное мероприятия Московского центра ВАО АЭС, служащее площадкой для обмена опытом между техническими руководителями ЭО/АЭС. Первое Совещание ТР (ГИ) ЭО/АЭС было проведено по инициативе ВАО АЭС – МЦ в 2011 году на Чернобыльской АЭС.